خارج از کادر

“این مطلب برای آنهاییست که می‌خواهند از گلّه جدا شوند”

همه اتوبان‌ها شلوغ است و ترافیک در هر میانبری خود را چپانده، همه دنبال سریع‌ترین خط مترو و ترندترین چالشند، این همه عجله برای چه؟ با این سرعت به کجا قرار است برسیم؟ از کدام قافله قرار است عقب نمانیم؟ اصلا این وسط دورترین مسیر کدام است؟ خلوت‌ترین اتوبان کجاست؟ کجا می‌شود ته یک واگن خلوت لش کرد و حالا حالاها منتظر پیاده‌شدن نبود؟

کدام شبکه اجتماعی را سراغ دارید که وقتی بازش می‌کنی نخواهد دستت را بگیرد و ببرد هزارتا فرمول تکراری یادت بدهد، کجا می‌شود از روی دست همدیگر تقلب نکرد؟ کدام آرایشگاه و کلینیک زیبایی قرار است ما را کپی برابر اصل مدل‌های تکراریش روانه بازار نکند؟ کدام سینماست که آدم‌های روی پرده‌اش شبیه آدم‌های روبروی پرده‌اش باشد و کدام قصه است که ما آدم‌های این بیرون را همانطور که هستیم در خود جای دهد؟

ما در این سرزمین وسیع کجا بایستیم که پشت سرمان صف نشود؟ کجا برویم که در ترافیک گیر نکنیم؟ کجا از خط بزنیم بیرون؟ کجا شبیه بقیه نباشیم؟ اصلا زشت باشیم، خط‌خطی باشیم مثل تمام در و دیوارهای شهر.

برای آنها که خسته‌اند از این اضمحلال همگانی و برای برداشتن گامی به بیرون، برای شکستن چهارچوب‌های سخت و محکم و استوار و برای رهایی از تازیانه و زنگوله سری به بیرون می‌کشیم و قدمی به فضای خالی کنارمان می‌گذاریم حتی به اشتباه.

اینجا می‌خواهیم تمرین کنیم که جور دیگری باشیم، چایمان را برعکس هم بزنیم، سربالایی را برعکس برویم و  مسیرمان را کج کنیم حتما در این مسیر چیزهای جدیدی می‌بینیم، زشت و زیبا در کنار هم، اینجا می‌خواهیم فقط به رفتن فکر نکنیم، به بودن فکر کنیم، بودن، بوییدن، تماشا کردن، لمس کردن و روایت کردن، به جای قصه‌های بلند تکراری، اپیزودهای کوتاه شخصی را بیابیم، اینجا می‌خواهیم محک بزنیم، هر چیزی که نمی‌دانیم، خطا کنیم نه برای یادگیری برای لذت بردن، برای آن که جای خالی را پر کنیم و پاسخ‌های جدید بدهیم حتی اگر در این آزمون مردود شویم.

سینما یعنی رویا

هر کدوم از ما با دیدن یه فیلم عاشق سینما شدیم، دنیای فیلمسازهای بزرگ رو دیدیم و باهاشون رویاپردازی کردیم، درسشو خوندیم، خاکشو خوردیم و تمرین کردیم برای ساختن دنیای خودمون، اما واقعیت زندگی مجبورمون کرد به جای اینکه سوار قطار رویاهامون بشیم، سعی کنیم  توی کادر بمونیم.

ما توی سلمک بیشتر از همه درگیر ساخت ویدئو برای کسب و کارها و شبکه‌های تلویزیونی و اینترنتی هستیم، اما کنارش می‌خوایم یه وقتی بذاریم برای خودمون، برای ساختن همون رویاهایی که هنوز زندن، اما برای ساختن دنیاهای جدید به آدم‌های جدید نیاز داریم، این کار تنهایی از دستمون برنمیاد، می‌خوایم از این واقعیتی که توش گیر افتادیم فرار کنیم، می‌خوایم پا بذاریم به قصه‌های جدید، دنیاهای جدید، آدم‌های جدید، از مرزهایی که برای خودمون کشیدیم رد بشیم و اصن یه نقش دیگه‌ای رو بازی کنیم.

اگه توی هر زمینه‌ای از سینما ( فیلم کوتاه، بلند، داستانی، مستند، انیمیشن، ویدئو آرت و اصن هر چیز جدیدی)  دوست دارید با هم کار کنیم لطفا مشخصات خودتون رو برامون بذارید تا با هم صحبت کنیم..

بنر تماس با ما استودیو سلمک